Niewątpliwie wiele osób decydujących się na budowę domu na pewnym etapie prac staje przed dylematem dotyczącym sposobu wentylacji pomieszczeń. Do wyboru jest bowiem wiele rozwiązań, a najpopularniejszymi są oczywiście rekuperacja i klimatyzacja. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, dlatego należy dobrze przemyśleć, jaki rodzaj instalacji sprawdzi się najlepiej w konkretnej przestrzeni. Oba systemy różnią się od siebie pod względem funkcjonalności oraz sposobu działania, przez co warto zapoznać się z ich szczegółową charakterystyką.

Rekuperacja, a klimatyzacja

System rekuperacji opiera się na wymianie powietrza, a jego sercem jest urządzenie zwane rekuperatorem. To właśnie on umożliwia pozbycie się z wnętrza pomieszczenia zużytego powietrza oraz dostarczenie nowego, świeżego z zewnątrz.

System klimatyzacji działa na nieco prostszej zasadzie, gdyż jego praca polega na obróbce powietrza znajdującego się wewnątrz pomieszczenia. Włączone urządzenie pozwala zmienić temperaturę i wilgotność powietrza, jednak kluczową różnicą jest to, że powietrze to nie jest wymieniane z tym znajdującym się poza budynkiem.

Rekuperacja – charakterystyka

Rekuperacja jest to nic innego, jak instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Cały system dba o stały dopływ świeżego i oczyszczonego powietrza do pomieszczeń poprawiając tym samym komfort życia codziennego. Tym na co warto zwrócić uwagę jest przede wszystkim fakt, że rekuperacja znacząco podnosi komfort użytkowania pomieszczeń. Są one w odpowiedni sposób wentylowane, co zabezpiecza je przed powietrzem przesiąkniętym ciężkim i przykrym zapachem.

Oprócz tego ważną zaletą rekuperacji jest obniżenie strat energetycznych. Montaż tej konkretnej instalacji niweluje potrzebę otwierania okien w celu przewietrzenia pomieszczeń. W radykalny sposób ogranicza to ucieczkę ciepłego powietrza z wnętrza budynku. Bardzo ważną informacją jest fakt, że rekuperacja zmniejsza napływanie do pomieszczeń hałasu i nieprzyjemnych zapachów, a oprócz tego reguluje optymalną wilgotność w budynku. Wszystko to sprawia, że rekuperacja jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem do nowopowstających budynków.

Zastosowanie rekuperacji daje możliwość montażu gruntowego wymiennika ciepła. Powoduje to, że powietrze do rekuperatora trafia już wstępnie ochłodzone latem oraz podgrzane zimą. Pozwala to na ograniczenie wydatków przeznaczanych na ogrzewanie całego domu nawet podczas bardzo intensywnych zim.

Klimatyzacja – zalety

Podstawowym zadaniem klimatyzacji jest zapewnienie właściwego komfortu termicznego wewnątrz pomieszczeń. Nowoczesne urządzenia posiadają specjalnie opracowane czujniki i sensory, które kontrolują warunki panujące w budynku i na tej podstawie w pełni automatyczny sposób dostosowują tryb pracy klimatyzatora. Ważną informacją jest fakt, że klimatyzatory mogą nie tylko schładzać, ale i ogrzewać powietrze. Znajdują więc swoje zastosowanie przez cały rok. Ich dużą zaletą jest bardzo szybkie działanie. W zależności od wielkości pomieszczenia, może ono zostać ogrzane w czasie od kilku do maksymalnie kilkunastu minut.

Czynnikiem decydującym o komforcie mieszkańców jest nie tylko temperatura, ale również czystość powietrza. Bardzo dużą zaletą klimatyzatorów jest więc to, że w ich wnętrzu znajdują się specjalne filtry, których zadaniem jest zatrzymywanie wszelkich nieczystości. Powoduje to, że do wnętrza trafia odpowiednio przefiltrowane i oczyszczone powietrze.

Co wybrać?

Tak naprawdę wybór najodpowiedniejszego urządzenia uzależniony jest od indywidualnych preferencji, a także od warunków konstrukcyjnych budynku. Tego typu urządzenia mogą być montowane nie tylko w domach, ale również w przestrzeniach służbowych, jak na przykład w urzędach i biurowcach. Charakteryzują się prostym i szybkim montażem, a ich rozbudowana funkcjonalność powoduje, że sprostają oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających osób. Szeroka oferta możliwych rozwiązań powoduje, że każdy z Klientów znajdzie najodpowiedniejsze rozwiązanie dla swoich potrzeb.