Ostatnimi czasy coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na montaż w swojej przestrzeni pomp ciepła. Jest to obok systemu fotowoltaicznego najpopularniejsze urządzenie z kategorii odnawialnych źródeł energii. Niestety część osób, które początkowo były zainteresowane montażem pomp ciepła w swoim budynku szybko rezygnuje, gdy pojawia się kwestia finansów oraz zakup odpowiednich urządzeń. Bardzo ważną informacją jest fakt, że już od kilku lat funkcjonują specjale programy państwowe mające za zadanie dofinansować zakup niezbędnego sprzętu.

“Czyste Powietrze” – jakich dotacji można oczekiwać?

Najpopularniejszy program, którego celem jest dofinansowanie inwestycji do pompy ciepła to “Czyste Powietrze”. W samym tylko czerwcu 2021 roku złożono aż 17.285 wniosków o dofinansowanie pomp ciepła z tego właśnie programu. Mogą z niego skorzystać osoby fizyczne. W tym przypadku istnieją dwa progi dotacji. Osoby, które chcą pozyskać dofinansowanie wyłącznie na pompę ciepła, mogą ubiegać się o maksymalnie 32.000 dofinansowania. Jeśli natomiast wraz z pompą ciepła instalowany będzie również system fotowoltaiczny, wówczas kwota dofinansowania może sięgnąć nawet 37.000 zł.

Program przeznaczony dla nowo budowanych domów

Jeśli dopiero rozpoczynamy budowę nowego domu, możemy skorzystać z programu “Moje Ciepło”. On również jest przeznaczony dla osób fizycznych. W tym przypadku możliwe jest uzyskanie dofinansowania w wysokości do 30 procent kosztów, ale nie więcej niż 7.000 zł w przypadku montażu pompy powietrznej oraz maksymalnie 21.000 zł w sytuacji, gdy decydujemy się na instalację pompy gruntowej. Dotacja z programu “Moje Ciepło” może być przeznaczona nie tylko na zakup, ale również montaż pompy ciepła.

Istnieje jeszcze kilka programów mających za zadanie dofinansować inwestycję do pomp ciepła. Wspomnieć w tym miejscu należy o jeszcze jednym – “Ciepłe Mieszkanie”. Mogą się o nie starać osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych. Kwota dofinansowania jest w tym przypadku uzależniona od dochodu i może wynosić od 30 do 90 procent poniesionych kosztów.