Wentylacja to nie tylko świeże powietrze, lecz komfort i oszczędność dzięki wymianie powietrza w zamkniętym pomieszczeniu. System wentylacji pozwala nam zrezygnować z otwierania okien, oszczędzając przy tym na ogrzewaniu. Nie musimy jednak rezygnować z tej możliwości w budynku mieszkalnym. Rekuperacja decentralna to alternatywa dla tradycyjnych systemów wentylacji, która nie wymaga wielkiego remontu by zdecydować się na nią w swoim domu. Dyskretny i prosty w montażu system oparty na małych jednostkach umieszczonych w ścianach zewnętrznych. Pracują one samodzielnie lub jako grupa urządzeń realizujących swój wspólny cel.
Rekuperacja decentralna- budowa
Rekuperator ścienny jest urządzeniem prostym w budowie. Sercem systemu jest wymiennik ceramiczny. Służy on do odzysku ciepła, którego sprawność potrafi osiągnąć nawet 95%. Źródłem ciepła jest powietrze odprowadzane z pomieszczenia. Energia cieplna akumulowana w wymienniku oddawana jest do powietrza, które transportowane jest do odbiornika. Celem tego procesu jest oszczędność na ogrzewaniu. Nie wprowadzamy do pomieszczenia chłodnego powietrza z zewnątrz jak w przypadku uchylania okien. Odzyskane ciepło ogrzewa powietrze nawiewane do zadanej temperatury, oszczędzając przy tym na rachunkach oraz podnosząc komfort. Siłą napędową rekuperatora jest wentylator. Posiada możliwość pracy w 4 trybach zwiększających jego moc. Możemy wtedy ustawić z jaką intensywnością ma działać nasz rekuperator. Każdego rodzaju urządzenie posiada dodatkowo filtr. Filtr przechwytuje zanieczyszczenia takie jak: dwutlenek węgla, pyłki, smród spalin itp. Dostarczamy świeże powietrze, które jest gwarancją dobrego samopoczucia i komfortu przebywających w mieszkaniu ludzi oraz zwierząt. Większość modeli posiada także „tłumik”, który wycisza prace urządzenia.

Rekuperacja ścienna- zasada działania
Głównym zadaniem wentylacji jest zapewnienie świeżego powietrza o określonych parametrach w budynku. Rekuperacja decentralna charakteryzuje się pracą w dwóch fazach. W fazie nawiewu oraz fazie wywiewu. Każda faza trwa przez ok. 70 sekund. Najpierw zaczyna się od fazy wywiewu, gdzie powietrze odprowadzane jest z wewnątrz pomieszczenia. Przepływa przez wymiennik ceramiczny, który przechowuje cenną energie cieplną znajdującą się w budynku. Odbywa się to do momentu osiągnięcia maksymalnej pojemności wymiennika. Po przeprowadzeniu fazy wywiewu dochodzi do zmiany kierunku obrotów wentylatora i następuje nawiewanie powietrza do pomieszczenia. Zaciągane powietrze z zewnątrz przepływa przez filtr, który przechwytuje zanieczyszczenia. W dalszym cześci rekuperatora- zimne powietrze nagrzewa się na wymienniku przed jego transportem do wnętrza budynku. Faza trwa do momentu całkowitego oddania zgromadzonego ciepła, po czym następuję ponowne odwrócenie obrotów wentylatora i powrót do fazy wywiewu.
Rekuperacja decentralna- montaż
Montaż wykonywany przez naszych fachowców może odbyć się na każdym etapie twojego budynku. Rekuperacja decentralna nie potrzebuje dużej powierzchni montażu oraz odbywa się błyskawicznie. Naszym zadaniem jest wykonanie otworów w ścianie zewnętrznej. Musimy umożliwić spływanie kondensatu wytwarzanego przez wymiennik, dlatego wykonujemy otwór pod kątem 3 stopni. Zamieszczamy w tym miejscu rekuperator i usztywniamy go za pomocą klinów. Powstałe szczeliny uzupełniamy pianką montażową. W zależności od rodzaju rekuperatora ściennego poszczególne urządzenia współpracują ze sobą za pomocą modułu WI-FI lub za pomocą kabla sygnałowego. W tym drugim przypadku potrzebne będzie poprowadzenie i bezpośrednie połączenie każdego z rekuperatorów. Montujemy anemostaty i podłączamy zasilanie. Prezentujemy przykładowy filmik montażowy:
Rekuperacja ścienna- gdzie zamontować?
Rekuperacja decentralna ma za zadanie zapewnić świeże powietrze w całym budynku, dlatego urządzenie powinno znajdować się w każdym pomieszczeniu gospodarstwa domowego. Wskazane jest również by pracowały one parami, jednak nie jest to zawsze konieczne. Przykładowo w pomieszczeniach o większej powierzchni jak np. salon niezbędne jest zastosowanie conajmniej dwóch urządzeń, gdyż potrzebujemy w nich większej wymiany powietrza. Dla mniejszych pomieszczeń okaże się jednak iż wystarczy tylko jedno takie urządzenie. Temat można porównać do projektowania rekuperacji centralnej. Dobrze jednak skontaktować się bezpośrednio z biurem projektowym, który odpowiednio obliczy i rozlokuje każdy z rekuperatorów ściennych. Sami również zajmujemy się projektem oraz wyceną, więc można liczyć na doradztwo konaktując się bezpośrednio do nas.
