W obecnych czasach bardzo wiele przestrzeni prywatnych i służbowych zostało wyposażonych w system klimatyzacji. Odpowiada on za stworzenie optymalnych warunków mikroklimatycznych panujących wewnątrz pomieszczeń. Na rynku istnieje bardzo wiele modeli klimatyzatorów, jednak bez względu na to, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, każde urządzenie powinno przechodzić regularny serwis. Umożliwi to wieloletnią pracę urządzeń bez jakichkolwiek oznak zużycia oraz zniszczenia.

Istota serwisu klimatyzacji

Serwis klimatyzacji jest niezwykle ważny. Nawet w sytuacji, gdy na pierwszy rzut oka wydaje się, że z urządzeniem jest wszystko w porządku i nie trzeba wzywać fachowca, w rzeczywistości sytuacja może być zgoła odmienna. Jak wynika z zaleceń specjalistów, każda klimatyzacja powinna przechodzić regularne przeglądy i serwis. Czynności te powinny mieć miejsce przynajmniej raz w roku. Nawet jeśli cała instalacja pracuje cicho i nic nie wskazywałoby na jakąkolwiek usterkę, w rzeczywistości wewnątrz kanałów mogą rozwijać się szkodliwe grzyby i drobnoustroje, które podczas pracy urządzenia są transportowane do pomieszczeń.

Za eliminację tego typu zarazków odpowiadają specjalne filtry, które powinny być regularnie kontrolowane i w razie potrzeby czyszczone lub wymieniane. Tylko w ten sposób powietrze przed przedostaniem się do pomieszczenia będzie w odpowiedni sposób oczyszczone

Serwis klimatyzacji – na czym polega?

Serwis klimatyzatorów polega przede wszystkim na skontrolowaniu czystości filtrów, a także na sprawdzeniu jakości kanałów wentylacyjnych. W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości (nieprzyjemnego zapachu, nadmiernej wilgoci lub brudu), klimatyzacja powinna zostać całkowicie wyczyszczona. Sprawi to, że wszelkie mechanizmy będą działały w odpowiedni sposób, a powietrze wewnątrz budynku będzie wolne od jakichkolwiek bakterii pochodzących z klimatyzacji. Serwis urządzenia ma także na celu wykrycie drobnych usterek, które niewyeliminowane mogłyby w przyszłości być powodem głośnej lub niewystarczająco wydajnej pracy klimatyzatora.