Ostatnimi czasy coraz więcej konsumentów decyduje się na montaż w swoich budynkach ekologicznych systemów grzewczych, na których czele znajdują się pompy ciepła. Są to nowoczesne urządzenia, które mogą być montowane w różnego rodzaju przestrzeniach, zarówno tych prywatnych, jak i komercyjnych oraz przemysłowych. Ich wysoka sprawność pracy oraz stosunkowo niskie koszty eksploatacji powodują, że urządzenia te coraz częściej zastępują tradycyjnie stosowane piece centralnego ogrzewania.

Postaw na sprawdzone rozwiązania

Pompa ciepła wykorzystuje naturalnie występującą energię cieplną zgromadzoną w powietrzu, wodzie lub gruncie. Wysoka wydajność pracy powoduje, że może być eksploatowana nawet w momencie, gdy na zewnątrz panują temperatury minusowe. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na montaż tych urządzeń w swoich przestrzeniach.

Pompa ciepła – dlaczego warto?

Pompy ciepła to obecnie najbardziej ekologiczne systemy grzewcze. Urządzenia te zużywają bardzo niewiele energii, a same w sobie nie generują żadnych spalin. Bardzo mocno zmniejszają więc ryzyko wystąpienia smogu w najbliższej okolicy. Coś, co w kontekście ekologii jest niezwykle istotne to przede wszystkim fakt, że pompy ciepła mogą z powodzeniem współpracować z systemem fotowoltaicznym. Oznacza to, że prąd potrzebny do zasilania urządzeń będzie pochodził z energii słonecznej, co może wiązać się z praktycznie zerowymi kosztami ogrzewania budynku.

Pompa ciepła może być wykorzystana nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale również do podgrzewania wody użytkowej. Każda z osób może więc wybrać najodpowiedniejsze rozwiązanie dla swoich potrzeb. W kontekście pomp ciepła warto zwrócić szczególną uwagę na ich trwałość. Urządzenia te są bowiem projektowane i wykonywane w taki sposób, by mogły pracować nawet przez 50 lat.

Ważną informacją jest również fakt, że na pompy ciepła można otrzymać dofinansowanie, które wynosi maksymalnie 7.000 zł w przypadku pomp powietrznych oraz maksymalnie 21.000 w przypadku pomp gruntowych.