FAQ

Odnawialne źródła energii i ekologiczne rozwiązania mimo rosnącej popularności wciąż dla wielu osób są nowością, która budzi wiele pytań. W RES Comfort jako specjaliści od nowoczesnych systemów grzewczych i przyjaznych środowisku technologii doskonale znamy wątpliwości, które nurtują naszych Klientów. Poniżej przygotowaliśmy zbiór odpowiedzi na najpopularniejsze pytania, w którym w prosty sposób wyjaśniamy niejasności związane z pompami ciepła.

 • 1. Jaka moc pompy będzie odpowiednia dla mojego domu?

  System ogrzewania, który będzie odpowiadał potrzebom Twojego domu i zapewniał należyty komfort cieplny powinien być dobrany wedle kilku niezwykle ważnych wytycznych. Sposób izolacji, liczba i rozmiar okien, kształt i kubatura pomieszczeń mają wpływ na zapotrzebowanie na energię grzewczą. Nie bez znaczenia jest również liczba mieszkańców w gospodarstwie domowym (używających wody c.w.u.). Na naszym blogu w artykule "Jak prawidłowo dobrać pompę ciepła?" opisujemy temat obszerniej - zapraszamy do przeczytania.

 • 2. Czy pompą ciepła jestem w stanie ogrzać C.O. i C.W.U.?

  Tak, systemy grzewcze mogą odpowiadać zarówno za dostarczanie ciepła do pomieszczeń, jak i podgrzewanie wody użytkowej. Dostępne na rynku ekologiczne pompy to w większości urządzenia, które mogą zasilać zarówno system C.O., jak i C.W.U. - takie rozwiązanie oferuje największą oszczędność. Jeśli jednak Twoje gospodarstwo domowe ma inne potrzeby, specjalnie dobrane modele o mniejszej mocy mogą posłużyć do ogrzewania wyłącznie wody użytkowej lub tylko zapewnieniu ciepła.

 • 3. Czy pompa ciepła możne współpracować z tradycyjnymi grzejnikami?

  Tak, jest to możliwe. W budynkach wyposażonych w tradycyjne grzejniki istnieje możliwość podłączenia pomp ciepła, które mogą osiągać nawet temperaturę 65 stopni Celsjusza bez dodatkowych grzałek- generujących wyższe rachunki za prąd. Takie rozwiązanie sprawdza się przy modernizacji istniejących kotłowni, jednak w nowych konstrukcjach warto zdecydować się na niskotemperaturowy system grzewczy. Systemy oparte na ogrzewaniu podłogowym gwarantują dużą oszczędność zużywanej energii i zapewniają komfort temperaturowy już przy 30-40 stopniach.

 • 4. Czy mogę łączyć grzejniki z ogrzewaniem podłogowym, jeśli zdecydowałem się na pompę ciepła?

  Ogrzewanie podłogowe i kaloryfery to dwa różne systemy, które wymagają innego poziomu mocy oraz innych temperatur. Połączenie tych rozwiązań w obrębie jednego budynku przy pomocy pompy ciepła jest możliwe, jednak wymaga zastosowania dwóch obiegów grzewczych, co może podnieść koszty. Układ może opierać się na zastosowaniu zaworu mieszającego z termostatem. Dzięki zastosowaniu by-passu uzyskuje temperaturę, która odpowiada użytkownikowi systemu ogrzewania podłogowego oraz grzejnikowego.

 • 5. Czy przy zakupie pompy ciepła powinno uwzględniać się montaż buforu?

  Dobranie buforu do instalacji ogrzewania nie jest obowiązkowym rozwiązaniem, jednak warto je rozważyć ze względu na szereg korzyści, które oferuje. Bufor staje się niezwykle przydatny, gdy:

  • gwałtownie zwiększy się zapotrzebowanie na ciepłą wodę (np. rozkręcanie termostatów przy kilku grzejnikach);
  • w systemach, które mają więcej niż jeden obieg;
  • przy pompach ciepła, które potrzebują regularnie przeprowadzać proces “defrost”.

  Nawet w sytuacjach, kiedy dodatkowy magazyn nie jest wymagany przez specyfikę układu, warto rozważyć jego montaż. Znacznie usprawnia pracę systemu w cyklach, zapewniając mu efektywność i bezawaryjność.

 • 6. Czy pompy ciepła są głośne?

  Sposób, w jaki pracuje system grzewczy w Twoim domu ma znaczący wpływ na komfort – nie tylko temperaturowy. Głośność pomp ciepła w dużej mierze zależy od modelu, na który się zdecydujesz. Nowoczesne modele przy normalnym obciążeniu pracują w sposób cichy i nie zaburzają spokoju. Dźwięk ich działania staje się słyszalny dopiero przy maksymalnych obrotach. W przypadku konieczności możemy zastosować wyciszone pompy ciepła typu “silence”.

 • 7. Czy pompa ciepła może chłodzić latem?

  Niektóre z modeli systemów grzewczych, na przykład powietrzne, mają możliwość pracy w trybie odwróconego obiegu przepływu czynnika – nazywany odwrotnym trybem pracy lub metodą aktywną. Takie działanie zapewnia przyjemny chłód latem, kiedy za oknem pojawiają się wysokie temperatury. Proces ten jest podobny do pracy, którą wykonują klimatyzatory. Gdy decydujemy się na chłodzenie pompą ciepła latem, warto zainstalować klimakonwektory.

 • 8. Czym różni się pompa ciepła typu split od monoblokowej?

  Pompy ciepła typu powietrze-woda są dostępne w dwóch opcjach:

  • split, który łączy jednostkę zewnętrzną z jednostką wewnętrzną za pomocą instalacji gazowej, która nie zamarza przy ujemnych temperaturach, dzięki czemu eliminujemy możliwość uszkodzenia w przypadku zaniku prądu zimą. Ważne jest by montaż takiej pompy ciepła był wykonany przez wykwalifikowanego instalatora z uprawnieniami F-gazowymi;
  • monoblock, w którym układ gazowy jest hermetycznie zamknięty już na etapie ich produkcji, dzięki czemu mają znacznie mniejsze wymagania w zakresie ich montażu oraz kontroli. Wymagają jednak zabezpieczeń przed zamarznięciem wody w układzie na wypadek dłuższych przerw w dostawie prądu podczas miesięcy, w których ujemne temperatury są częstym zjawiskiem.

  Warto pamiętać o tym, że zarówno jeden, jak i drugi typ w zależności od wybranego modelu może wyróżniać się różnym współczynnikiem COP oraz klasą efektywności energetycznej, na przykład A+++. Oba warianty, jeśli są dobrze dobrane do gospodarstwa domowego, zagwarantują użytkownikom wysoką efektywność i niskie rachunki za ogrzewanie.

 • 9. Co to jest "defrost" pompy ciepła?

  Opływające powietrze jednostkę zewnętrzną ma dużą wilgotność, która sprzyja procesowi szronienia w niskich temperaturach. Proces ten nie jest przerywany do momentu, aż warstwa szronu (lodu) będzie na tyle duża, że zakłóci przepływ powietrza zmuszając pompę do jego usunięcia. Wówczas urządzenie intensywnie i w krótkim czasie zaczyna ogrzewać parownik poprzez przekierowanie bezpośrednio na niego gorącego gazu ze sprężarki, powodując topnienie lodu na parowniku.