Montaż rekuperacji decentralnej

Rekuperacja decentralna

Wentylacja to nie tylko świeże powietrze, lecz komfort i oszczędność dzięki wymianie powietrza w zamkniętym pomieszczeniu. System wentylacji pozwala nam zrezygnować z otwierania okien, oszczędzając przy tym na ogrzewaniu. Nie musimy jednak rezygnować z tej możliwości w budynku mieszkalnym. Rekuperacja decentralna to alternatywa dla tradycyjnych systemów wentylacji, która nie wymaga wielkiego remontu by zdecydować się na nią w swoim domu. Dyskretny i prosty w montażu system oparty na małych jednostkach umieszczonych w ścianach zewnętrznych. Pracują one samodzielnie lub jako grupa urządzeń realizujących swój wspólny cel. Dowiedz się równiez kiedy najlepiej zamontować system rekuperacji?

Rekuperacja decentralna- budowa

Rekuperator ścienny jest urządzeniem prostym w budowie. Sercem systemu jest wymiennik ceramiczny. Służy on do odzysku ciepła, którego sprawność potrafi osiągnąć nawet 95%. Źródłem ciepła jest powietrze odprowadzane z pomieszczenia. Energia cieplna akumulowana w wymienniku oddawana jest do powietrza, które transportowane jest do odbiornika. Celem tego procesu jest oszczędność na ogrzewaniu. Nie wprowadzamy do pomieszczenia chłodnego powietrza z zewnątrz jak w przypadku uchylania okien. Odzyskane ciepło ogrzewa powietrze nawiewane do zadanej temperatury, oszczędzając przy tym na rachunkach oraz podnosząc komfort. Siłą napędową rekuperatora jest wentylator. Posiada możliwość pracy w 4 trybach zwiększających jego moc. Możemy wtedy ustawić z jaką intensywnością ma działać nasz rekuperator. Każdego rodzaju urządzenie posiada dodatkowo filtr. Filtr przechwytuje zanieczyszczenia takie jak: dwutlenek węgla, pyłki, smród spalin itp. Dostarczamy świeże powietrze, które jest gwarancją dobrego samopoczucia i komfortu przebywających w mieszkaniu ludzi oraz zwierząt. Większość modeli posiada także „tłumik”, który wycisza prace urządzenia.

Rekuperacja ścienna- zasada działania

Głównym zadaniem wentylacji jest zapewnienie świeżego powietrza o określonych parametrach w budynku. Rekuperacja decentralna charakteryzuje się pracą w dwóch fazach. W fazie nawiewu oraz fazie wywiewu. Każda faza trwa przez ok. 70 sekund. Najpierw zaczyna się od fazy wywiewu, gdzie powietrze odprowadzane jest z wewnątrz pomieszczenia. Przepływa przez wymiennik ceramiczny, który przechowuje cenną energie cieplną znajdującą się w budynku. Odbywa się to do momentu osiągnięcia maksymalnej pojemności wymiennika. Po przeprowadzeniu fazy wywiewu dochodzi do zmiany kierunku obrotów wentylatora i następuje nawiewanie powietrza do pomieszczenia. Zaciągane powietrze z zewnątrz przepływa przez filtr, który przechwytuje zanieczyszczenia. W dalszym cześci rekuperatora- zimne powietrze nagrzewa się na wymienniku przed jego transportem do wnętrza budynku. Faza trwa do momentu całkowitego oddania zgromadzonego ciepła, po czym następuję ponowne odwrócenie obrotów wentylatora i powrót do fazy wywiewu.

 

Montaż rekuperacji decentralnej

Montaż wykonywany przez naszych fachowców może odbyć się na każdym etapie twojego budynku. Rekuperacja decentralna nie potrzebuje dużej powierzchni montażu oraz odbywa się błyskawicznie. Naszym zadaniem jest wykonanie otworów w ścianie zewnętrznej. Musimy umożliwić spływanie kondensatu wytwarzanego przez wymiennik, dlatego wykonujemy otwór pod kątem 3 stopni. Zamieszczamy w tym miejscu rekuperator i usztywniamy go za pomocą klinów. Powstałe szczeliny uzupełniamy pianką montażową. W zależności od rodzaju rekuperatora ściennego poszczególne urządzenia współpracują ze sobą za pomocą modułu WI-FI lub za pomocą kabla sygnałowego. W tym drugim przypadku potrzebne będzie poprowadzenie i bezpośrednie połączenie każdego z rekuperatorów. Montujemy anemostaty i podłączamy zasilanie. Prezentujemy przykładowy filmik montażowy:

Rekuperacja ścienna- gdzie zamontować?

Rekuperacja decentralna ma za zadanie zapewnić świeże powietrze w całym budynku, dlatego urządzenie powinno znajdować się w każdym pomieszczeniu gospodarstwa domowego. Wskazane jest również by pracowały one parami, jednak nie jest to zawsze konieczne. Przykładowo w pomieszczeniach o większej powierzchni jak np. salon niezbędne jest zastosowanie conajmniej dwóch urządzeń, gdyż potrzebujemy w nich większej wymiany powietrza. Dla mniejszych pomieszczeń okaże się jednak iż wystarczy tylko jedno takie urządzenie. Temat można porównać do projektowania rekuperacji centralnej. Dobrze jednak skontaktować się bezpośrednio z biurem projektowym, który odpowiednio obliczy i rozlokuje każdy z rekuperatorów ściennych. Sami również zajmujemy się projektem oraz wyceną, więc można liczyć na doradztwo konaktując się bezpośrednio do nas.

 

Rekuperacja ścienna- gdzie zamontować?

Nasze realizacje

Poniżej znajduje się przykład jednej z naszych realizacji

Rekuperacja decentralna w miejscowości Gowarzewo

Rekuperacja decentralna w miejscowości Gowarzewo.Kolejna realizacja systemu wentylacji mechanicznej za nami! W Gowarzewie wykonaliśmy montaż dwóch rekuperatorów decentralnych w budynku deweloperskim. Jednostki znajdują się w gabinecie oraz w sypialni. Rekuperator decentralny to doskonała opcja, dla wentylowania budynku, w przypadku obiektu już istniejącego. Montaż...

Czytaj dalej

logo RES Comfort