W ostatnich latach coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na montaż w swoim budynku systemu rekuperacji. Jest to bardzo nowoczesna instalacja, która pozwala na zaoszczędzenie znacznej kwoty pieniędzy przeznaczanej na ogrzewanie pomieszczeń. Coś, co jest niezwykle istotne to przede wszystkim fakt, że rekuperacja może być instalowana nie tylko w nowobudowanych domach, ale również w tych już istniejących. Każdy moment jest dobry, aby zadbać o swój komfort oraz finanse gospodarstwa domowego.
Rekuperacja – czym właściwie jest?
W największym uproszczeniu mówiąc, rekuperacja to nowoczesny system wentylacji, który pozwala na odzyskanie ciepła ze zużytego i wywiewanego powietrza oraz na przekazanie go świeżemu powietrzu z zewnątrz. Instalacja ta jest z powodzeniem wykorzystywana nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale również w zakładach pracy i biurowcach. Sercem całego systemu jest rekuperator, który tworzy centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła. Jest zasilany za pomocą energii elektrycznej, co sprawia, że przy podłączeniu do paneli fotowoltaicznych, może pracować bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.
Wewnątrz rekuperatora znajduje się wymiennik ciepła. W znacznej mierze to od jego sprawności zależy, jakimi parametrami odzysku będzie się charakteryzowała konkretna instalacja. Wyróżniamy wymienniki krzyżowe, przeciwprądowe oraz obrotowe.
Rekuperacja – kiedy warto zamontować?
Oczywiście każdą instalację w domu najlepiej planować już na etapie projektowania budynku. Pozwoli to na stworzenie odpowiednich kanałów oraz przestrzeni. Nie inaczej jest w przypadku systemu rekuperacji, którego montaż, w zależności od wielkości budynku, może być bardzo poważnym przedsięwzięciem. Jeśli jako właściciele nieruchomości chcemy posiadać sprawnie działającą instalację, która pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy wydawanych na ogrzewanie domu, warto zdecydować się na to rozwiązanie w możliwie jak najwcześniejszym etapie budowy mieszkania.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby system rekuperacji wykonać w już istniejącym budynku. Wiązać się to jednak może z poważniejszymi pracami remontowymi.