Wybór ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań energetycznych do domu to ukłon w stronę naszego budżetu. Zastosowanie nowoczesnych technologii takich jak pompy ciepła lub panele fotowoltaiczne to nie tylko sposób na ochronę środowiska, ale również oszczędność na domowych rachunkach. W jaki sposób połączenie tych dwóch instalacji pomoże Ci odłożyć pieniądze i zmniejszyć wydatki za energię elektryczną i cieplną? Przekonaj się jakie zalety wynikają ze zintegrowania dwóch najbardziej powszechnych systemów dla gospodarstw domowych!
Pompy ciepła i fotowoltaika a oszczędność
Pompa ciepła to urządzenie, które wykorzystuje się w domach i mieszkaniach do pozyskiwania energii cieplnej z powietrza wokół budynku, która służy do ogrzewania oraz chłodzenia pomieszczeń przez cały rok, a także osiągnięcia odpowiedniej temperatury wody. Fotowoltaika natomiast to instalacja składająca się z kilku lub kilkunastu paneli słonecznych, pozyskujących energię elektryczną z naturalnego światła. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie to ekologiczne systemy, sprzyjające skutecznemu otrzymywaniu energii z zasobów naturalnych. Czy można lub powinno się stosować je jednocześnie w tym samym gospodarstwie?
Znaczenie pomp ciepła i fotowoltaiki dla rachunków domowych
Zintegrowanie obydwóch systemów to sposób na obniżenie rachunków i oszczędność w perspektywie roku i następujących lat. Dzięki ich połączeniu stworzysz nie tylko inteligentny, ale przede wszystkim ekologiczny dom, którego utrzymanie z pewnością będzie się zwracać! Samo urządzenie cieplne pobiera około 20% energii elektrycznej, dlatego jednoczesna instalacja paneli solarnych pozwoli zredukować rachunki wynikające z poboru prądu przez pompę ciepła. Ponadto w przypadku takiej współpracy można liczyć na dodatkowe dotacje finansowe z programów rządowych, wspierających rozwój gospodarstw przyjaznych środowisku.
Korzyści z połączenia dwóch rozwiązań energooszczędnych
Zalet połączenia urządzenia cieplnego z panelami fotowoltaicznymi jest wiele – oprócz redukcji kosztów i rachunków należą do nich:
- oszczędność na kosztach ogrzewania powietrza i wody zimą oraz chłodzenia w okresie letnim,
- większa niezależność i komfort dla Ciebie oraz domowników,
- poprawa jakości powietrza,
- możliwość zrezygnowania z droższych alternatyw energetycznych, np. węgla.